Rmn prostata cu substanta de contrast

1. Investigații de rutină

Cele mai bune metode prin care putem face acest lucru sunt analizele, de regula anuale. In cazul de fata, este in primul rand nevoie de determinarea markerilor tumorali.

Datorita eficientei tratamentului in stadiile incipiente ale bolii, cercetarea medicala s-a concentrat asupra gasirii unor metode de depistare cat mai precoce a acestei boli.

La cei care au istorie familiala de cancer de rmn prostata cu substanta de contrast, aceste controale trebuie incepute la 40 de ani. Cele mai importante 5 investigatii Antigenul specific prostatic PSAcare este oglico-proteina secretata de citoplasma celulelor prostatice.

Dozarea din sange a PSA permite depistarea afectiunilor prostatei, fiind foarte utila in urmarirea evolutiei acestora.

recenzii ale medicamentelor pentru prostatită tratamentul prostatitei la bărbați consecințe

PSA este specific tesutului prostatic. De aceea, o valoare mai mare a PSA poate indica o infectie, o inflamatie sau chiar cancerul de prostata. Aceasta investigatie se utilizeaza si pentru depistarea din timp a bolilor la barbatii tineri care nu se confrunta cu tulburari urinare. Pentru a evita biopsiile ce pot fi traumatizante pentru pacient, a fost studiat si introdus un nou test, numit Free PSA.

Aceasta este o fractiune a PSA care are o sensibilitate mult mai crescuta.

Dozarea PSA si Free PSA necesita atat un laborator fiabil, cu posibilitati de pastrare a probelor de sange, cat si consultul medicului pentru examinarea prin tuseu rectal a prostatei. Ecografia prostatica evidentiaza caracteristicile prostatei forma, dimensiuni, structuraposibile adenoame de prostata, cancere prostatice, prostatite cronice si abcesul prostatic.

1. GA PSMA PET CT | PET-CT Galiu
  2. Mâncărime în anus și prostatita
  3. cancer prostata la 87 ani | Forum despre Cancer

In anumite situatii, medicul poate solicita ecografii postmictionale, adica dupa ce pacientul a urinat complet. La primele simptome ale prostatitei prostatei este mult mai ieftina si mai putin invaziva ca CT-ul computerul tomograf sau RMN-ul rezonanta magnetica nucleara.